Väggtelefon Elektrisk Bureau 1908

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VÄGGTELEFON, Aktieselskabet Elektrisk Bureau, Kristiania, Norge, 1908, fodral i trä med tryckt vapendekor, gråoxiderad handmikrotelefon med tangent, sufflörtratt och metallskaft, utstämplad från fabriken 11-9 1908 (provningslapp under huven), märkt med Norska Rikstelefons logotyp på klockplåten, höjd ca 74 cm

Originalskick, bruksslitage, repor. Nygjord nyckel medföljer.

580559

2018-10-15