Alvar Allto dörrhandtag

Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag
Alvar Allto dörrhandtag

Klubbat för:

740 EUR

Utropspris

600 EUR

ALVAR AALTO, dörrhandtag, 1920/30-tal, patinerad brons, höjd 37 cm.

Alvar Aalto planerade sommarstugan "Villa Manner" år 1923. Detta handtag var en del av designen av villan. Handtaget beskrivs i boken "Alvar Aalto muotoja ja tarinoita" av Harri Taskinen, 2018.

Sedvanligt bruksslitage.

580583

2018-10-29