Alvar Allto dörrhandtag
Klubbat för:
740 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 1920/30-tal, patinerad brons, höjd 37 cm.
Alvar Aalto planerade sommarstugan "Villa Manner" år 1923. Detta handtag var en del av designen av villan. Handtaget beskrivs i boken "Alvar Aalto muotoja ja tarinoita" av Harri Taskinen, 2018.
Sedvanligt bruksslitage.
580583
2018-10-29