Skålfat Kina
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Transition (1600-talets mitt), dekor av blommor och fåglar i underglasyrblått, höjd 8,5, diameter ca 38 cm
PROVENIENS: Föremålet kommer ursprungligen från den Kennedyska villan i Göteborg som ägdes och beboddes av Caroline Kennedy (1855-1946)
Några kantnagg, sprickor
580666
2018-10-15