Skålfat Kina

Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina

Klubbat för:

2 200 SEK

2 500 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Transition (1600-talets mitt), dekor av blommor och fåglar i underglasyrblått, höjd 8,5, diameter ca 38 cm

PROVENIENS: Föremålet kommer ursprungligen från den Kennedyska villan i Göteborg som ägdes och beboddes av Caroline Kennedy (1855-1946)

Några kantnagg, sprickor

580666

2018-10-15