Sabel för sjöofficer Rubinska samlingen
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets mitt, för sjöofficer, skålslipad Hafström-klinga, parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet över ankare och lagerkvistar samt Oscar I:s namnchiffer på standar, nätskuren kavel, nitknapp med namnchiffer under öppen krona, svart lädelbalja med tre förgyllda mässingsbeslag, gehäng, längd ca 75 cm
580868
2018-11-05