Sabel för sjöofficer Rubinska samlingen

Klubbat för:

4 600 SEK

6 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets mitt, för sjöofficer, skålslipad Hafström-klinga, parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet över ankare och lagerkvistar samt Oscar I:s namnchiffer på standar, nätskuren kavel, nitknapp med namnchiffer under öppen krona, svart lädelbalja med tre förgyllda mässingsbeslag, gehäng, längd ca 75 cm

580868

2018-11-05