Sabel för sjöofficer Rubinska samlingen
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, ca 1860, för sjöofficer, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag, längd ca 88 cm, portepé
LITTERATUR, Olof P Berg, Svenska Blankvapen del V, s. 49
Balja med slitage / lagning
580873
2018-11-05