Sabel för sjöofficer Rubinska samlingen

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SABEL, svensk, ca 1860, för sjöofficer, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag, längd ca 88 cm, portepé

LITTERATUR, Olof P Berg, Svenska Blankvapen del V, s. 49

Balja med slitage / lagning

580873

2018-11-05