Sabel för sjöofficer Rubinska samlingen
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft, för sjöofficer, typ med svensk parerplåt och lejonkappa av brittisk modell, stämplad Morell & Co, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag, längd ca 91 cm, portepé
LITTERATUR, Olof P Berg, Svenska Blankvapen del V, s. 56
Balja med slitage
580881
2018-11-05