Sabel för sjöofficer Rubinska samlingen

Klubbat för:

3 800 SEK

4 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft, för sjöofficer, typ med svensk parerplåt och lejonkappa av brittisk modell, stämplad Morell & Co, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag, längd ca 91 cm, portepé

LITTERATUR, Olof P Berg, Svenska Blankvapen del V, s. 56

Balja med slitage

580881

2018-11-05