Sabeltaska Rubinska samlingen
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SABELTASKA, replik, omkring 1900, med Gustav IV Adolfs namnchiffer, möjligen tillverkad av Skansen , ca 30,5x28 cm
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage och skador
580909
2018-11-05