Spegel gustaviansk av Per Westin
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PER WESTIN (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm, privilegium 1776), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad PW under krona, samt Stockholms hallstämpel 1780, träskuren dekor, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad medaljong, korslagda ax och bandrosett, ramen med blad- och pärlstav, nedre sargen med lagergirlanger, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 114 x 46 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Mindre dekorförluster och komplettering, förgyllningsskador och retuscher
580958
2018-10-23