Byrå transition av J.C. Elleaume

Klubbat för:

25 000 SEK

Schätzwert

25 000 SEK

Beschreibung

JEAN CHARLES ELLEAUME (mästare i Paris 1754), byrå, parisarbete i transition, signerad I*C*ELLEAUME samt med JME-stämpel, fanerad amarant och jakaranda, brännförgyllda beslag av brons, rak form med snedställda hörn, sidorna med friser och fält, carbriolben, skiva sannolikt av Saint-Berthevin marmor, höjd 84, 65 x 38 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Zustandsbeschreibung

Renoverad, skivan lagad

581019

2018-10-23