Sengustaviansk pall
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), hans krets, pall, sengustaviansk, delvis träskuren dekor, höjd ca 42, 45x39 cm
Mindre skador, äldre förstärkningar, senare förgylld och bronserad
581042
2018-10-18