Spegellampett
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGELLAMPETT, 1700-tal, med Stockholms hallstämpel samt brännmärkning C, för ett ljus, fasetterat kvicksilverfolierat glas med slipad växtornamentik, kanten med blylist, ljusarm i mässing, höjd ca 44x21 cm
Ljusarmen möjligtvis senare, stor sprica i spegelns övre vänstra hörn, bruks och åldersrelaterat slitage
581043
2018-10-16