Gottfrid Kallstenius
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Afton på myren, Gotland, signerad och daterad Kallstenius 99, olja på duk, 28,5x48,5 cm.
Gottfrid Kallstenius och hans familj besökte Gotland sommaren 1899 tillsammans med Johnny Roosval och hans hustru Ellen von Hallwyl, Gerda Kallstenius yngre bror, där de bodde i Klintehamn. Kallstenius målade där sin monumentala målning "Månskensnatt på Gotland", vilken han samma år sålde till Nationalmuseum..
581177
2018-10-23