Gottfrid Kallstenius oljemålning

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Vidsträckt sommarlandskap med träd, signerad och daterad Kallstenius -00, olja på pannå av papp, 36,5x60,5 cm.

PROVENIENS:
Gåva av konstnären till Svenska Dagbladets julinsamling 1923

581190

2018-10-23