Gottfrid Kallstenius oljemålning
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Månskära över fjärden, signerad och daterad G Kallstenius -29, olja på pannå, 26,5x35 cm.
PPROVENIENS:
Röda Korsets Sjukhem, Stockholm, Avdelning 1
Motivet är taget mot Tättö från Månberget intill Kallstenius sommarbostad i Källvik, utanför Loftahammar.1903 lät Kallstenius uppföra ett sommarhus med ateljé i Källvik. De flesta av Kallstenius målningar med skärgårdsmotiv är utförda i Källviks omgivningar.
1925 drabbades Kallstenius av en svår sjukdom och var under ett par månader inlagd på Röda korsets sjukhus i Stockholm. Hans upplevelse av rummens och korridorernas ödslighet gav honom som första svenska konstnär idén om konstnärlig utsmyckning av interiörer i offentliga miljöer, vilken han lade fram i en debattartikel.. De kommande åren utförde han en rad små målningar med skärgårdsmotiv vilka han skänkte till Röda Korset.
581203
2018-10-23