Skrin

Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin
Skrin

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SKRIN, 1600-/tidigt 1700-tal, sannolikt Holland, delvis bemålad stomme i mahogny, relieffskurna dekorplattor i alabaster, lock i lackerad björk, invändigt med fack, höger kortsida med lönfack, höjd ca 17 cm, yttermått ca 20x27 cm

Locket senare (daterat 1854), slitage och ställvis avslag

581315

2018-10-17