Göran Folcker oljemålning
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖRAN FOLCKER (1920-2000): "Troll", a tergo signerad Göran Folcker Vaxholm, olja på duk, 33x22 cm
Utbildning
Som 19-åring kom Folcker in på Konstakademien och gick där från 1939 till 1944. Han upptog även studier i Frankrike, Spanien, England, Holland, Italien, Grekland, Sovjet, Egypten och Marocko.
581323
2018-10-17