Göran Folcker oljemålning

Göran Folcker oljemålning
Göran Folcker oljemålning
Göran Folcker oljemålning
Göran Folcker oljemålning

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GÖRAN FOLCKER (1920-2000): "Troll", a tergo signerad Göran Folcker Vaxholm, olja på duk, 33x22 cm

Utbildning
Som 19-åring kom Folcker in på Konstakademien och gick där från 1939 till 1944. Han upptog även studier i Frankrike, Spanien, England, Holland, Italien, Grekland, Sovjet, Egypten och Marocko.

581323

2018-10-17