Bestick silver Svensk spetsig
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICK, 29 dlr., silver, 1900-talets första hälft, av varierande tillverkare, modell "Svensk spetsig", bestående av: 6 matknivar, 4 matskedar, 8 smörgåsgafflar, 6 fruktknivar samt 5 kaffeskedar, längd ca 12-25 cm, vikt exkl. matknivarna 715 g
Modellerna skiljer sig i storlek/tillverkare, bruksslitage, vissa med monogram
581380
2018-10-17