Nils Forsberg, Marcus

Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus
Nils Forsberg, Marcus

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

NILS FORSBERG (1840-1934): Studie till aposteln Marcus, signerad, daterad och betitlad "Nils Forsberg", "Nils Forsberg Paris 1902", "Marcus" och inskriberad "10. del" och "8. Forsberg 1902", olja på duk, 81 x 36 cm.
Originalram.

Nils Forsberg erhöll 1902 uppdraget att utföra målningar för absiden i Lunds Domkyrka. Av okända skäl realiserades inte projektet. Flera skisser till de tänkta målningarna är kända, de fyra apostlarna Matteus, Markus, Lukas och Johannes, "Kristus med de fyra apostlarna", "Ärkebiskop Eskil överlämnar sin biskopsstav till Absalon i Lunds domkyrka 1177", "Ansgarns predikar för svearnas drott Björn år 829", "Johannes döparen predikar kristendomen och förstör hednatemplen" och "Utkast till Kristushuvud" (N. Forsberg, Mitt liv, 1928, ss. 272-74, illustrerade ss. 265-272) (fig. 1-2).

581496

2018-10-23