12 kräftglas från Johansfors glasbruk

Klubbat för:

4 200 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

ÖLGLAS/KRÄFTGLAS, 12 st, Johansfors glasbruk, 1930-/40-tal, munblåsta med handmålad dekor av kräftor och gräs i grönt, svart och orangerött, höjd ca 15 cm

Zustandsbeschreibung

Obetydligt slitage, några glas lite skeva

581505

2018-10-17