Ingemar Johansson - Leopold Fare Sport

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

INGEMAR JOHANSSON, olja på duk av LEOPOLD FARE (1926-1996), signerad på baksidan på spännramen, ca 117x73 cm, matchprogram medföljer

PROVENIENS:
Skisserna utförda 1958 i Göteborg/Redbergslid.

HISTORIK:
Konstnären Leopold Fare var även boxare och sparringpartner åt bla ingmar Johansson och Olle Tandberg

581509

2018-11-25