Vapen Slaglåsstudsare Jens Ludvig Nielsen

Klubbat för:

4 400 SEK

5 000 SEK

SLAGLÅSSTUDSARE, danskt, låsblecket signerat "Nielsen Naestved" Jens Ludvig Nielsen 1819-65 verksam 1854-64 vid 2 dragonreg. och 1865 vid 4 dragonreg., oktagonal räflad pipa, nätskuren kolv, längd ca 112,5 cm

Slitage, smärre skador, maskstungen, renoverat / sannolikt tidigare med dioptersikte, lös sikte medföljer

581518

2018-10-22