Brosch guld och silver smaragder rosenstenar
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BROSCH, guld och silver, i form av blomkvist, 1800-talets andra hälft, dekor med 3 trappslipade smaragder totalt ca 3,00 ct samt 63 diamanter med rosenslipning, höjd 6,5 cm, vikt ca 14,5 g
Broschnål och fästen ej ursprungliga, stenar med hack och smärre repor förekommer
581616
2018-10-21