Brosch guld och silver smaragder rosenstenar

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BROSCH, guld och silver, i form av blomkvist, 1800-talets andra hälft, dekor med 3 trappslipade smaragder totalt ca 3,00 ct samt 63 diamanter med rosenslipning, höjd 6,5 cm, vikt ca 14,5 g

Broschnål och fästen ej ursprungliga, stenar med hack och smärre repor förekommer

581616

2018-10-21