Salongsbord
2018-10-18
581865
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SALONGSBORD, 1800-talets första hälft, fanérat i mahogny, med fyra lådor i sarg, på pelarfot, höjd ca 72, diameter 117 cm
Proveniens: Baldersnäs Herrgård, Dalsland, sedan Rottneros Herrgård, Värmland
Mindre fanérskador och lagningar, nyckel saknas