Köpebrev m.m. Skagersholms säteri 1763-83

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FASTEBREV. (5). Utfärdat av domhavande i Wadsbro härad Johan Birger Gustorff till advokatfiskalen Arfwid Wallstedt på delar av Skagersholms säteri med mera, Tusch på pergament 4 sidor (sista blank) ca 420x315 mm, 2 vidhängande röda lacksigill i trädosor (lock saknas) i blågula band. +

KÖPEBREV. Grosshandlare Roland Schröder köper av Anna E. Wallenstam, f. Wester, Skagersholms säteri, Finnerödja socken, Wadsbo härad uti Skaraborgs län med därunder lydande hemman samt Skagersholms stångjärnsbruk med åtföljande privilegier och rättigheter. Daterat Lund den 22 maj 1776, tusch på pergament 4 sidor ca 420x270 mm. +

FASTEBREV. Utfärdat av häradshövdingen i Wadsbro Jonas von Engeström till brukspatron Roland Schröder på Schagersholms (Skagersholms) säteri med därunder lydande hemman, torp och lägenheter, grundat på köpebrev av den 22 maj 1776 (se ovan). Daterat Hofva februari 1778, tusch på pergament ca 460x600 mm., 2 vidhängande röda lacksigill i tenndosor, lock saknas. +

KÖPEBREV. Roland Schröder försäljer till Jakob Arfvedsson Schagersholms (Skagersholm) säteri, Finnerödja socken, Wadsbro härad uti Skaraborgs län, med underlydande hemman, torp o. lägenheter.
Daterat Skagersholm den 26 mars 1781, omf. 8 sidor i folio, varav 5 m. text, röda lacksigill. Något nött, lätt fläckat. +

FASTEBREV. Utfärdat av häradshövdingen i Wadsbro Johan Richert till brukspatron Jakob Arfvedsson o. hans hustru Hedvig Tottie, på Schagersholms (Skagersholms) säteri med därunder lydande hemman, torp och lägenheter, grundat på köpebrev av den 26 mars 1781 (se ovan). Daterat Hofva den 22 februari 1783, tusch på pergament ca 460x600 mm., 2 vidhängande röda lacksigill i tenndosor, lock saknas. 5 handlingar

Skagersholm är en herrgård och ett tidigare bruk i Finnerödja socken i Laxå kommun.
Gården Skagersholm bildades på 1600-talet av riksrådet Conrad Falkenberg genom uppköp av och sammanslagning av fyra mindre gårdar. Under andra hälften av 1600-talet startades järnförädling av sonen Henrik Falkenberg. Bruket var under ägandeskap av familjen Camitz under 1800-talet ett av de största i Västergötland, men lades ned på 1870-talet, sedan det förvärvats av Alfred Nobel genom Bofors-Gullspång AB. I början av 1900-talet köptes gården av Laxå bruk under Carl Sahlin. (Wikipedia).

Se text

582029

2018-10-31