Wallensbech Holmens sjukhus 1660

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WALLENSBECH HOLMENS SJUKHUS 1660. (WALLENSBECH, HENRIK MADSEN). Delineata strenæ regiæ ptochotrophæi Holmensis topographia eller den ny Kongelige Nyt-Aars-Gaffvis billige Beskriffvelse anvent paa det Holmiske K.M. Suig-oc-quæst-husis W-forbigengelige Brug og beleilige Sted/ med underdanigste lyck.önske udi det reen-lydende danske maal forfattet, saa som en ind-vielsis tale/ effter de gamle forfaedris berömmelige viis oc saedvane/ paa det aar 1660. Udi huilcket aars-tal voris naadigste konnings oc dronnings naffne merckeligen besluttis Fridericus & Sophia Amalia huis mild-rige regimente gus naadeligen velsigne oc vaeldeligen beskierme. Köbenhavn, hos Sl. Peder Morsings, 1660.
4:o. 187 x 153 mm. (4), 27 s. Senare pergamentsryggsband. Liten fläck i sista sidans inre marginal (lim från papperlagning på baksidan). Björck & Böressons stämpel på försättsbladet, Börje Israelsons på bakre pärmens insida.

Henrik Madsen Wallensbech (1630-1632), dansk präst, författare och filantrop. Han blev kapellan vid Holmens kyrka 1657 och samma år präst i båtsmännens sjukhus, vilkets upprustning han ombesörjde, bland annat med kunglga medel. Författad och publicerad i samband med det nya sjukhuskapellets invigning.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

582154

2018-10-30