Pistolhölster 1800-tal Rubinska samlingen
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PISTOLHÖLSTER, 1 par, 1800-tal, för kavalleriet, läderklädd stålstomme med doppsko av vitmetall
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage, korrosion, bucklor
582178
2018-11-05