Pistolhölster 1800-tal Rubinska samlingen

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PISTOLHÖLSTER, 1 par, 1800-tal, för kavalleriet, läderklädd stålstomme med doppsko av vitmetall

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Slitage, korrosion, bucklor

582178

2018-11-05