Dagbricka m/1799 Rubinska samlingen
Klubbat för:
4 200 SEK
2 500 SEK
DAGBRICKA, svensk, m/1799, silver, stämplad Stockholm 1874, i originaletui med text lydandes "Kronprinsens Husarregemente Helsingborg"
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Etui med slitage
582183
2018-11-05