Bouilottelampa blybergsporfyr
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BOUILOTTELAMPA, porfyr och förgylld brons, 1900-tal, empirestil, för tre ljus, höj- och sänkbara skärmar i plåt, grönt bemålad, avslut i form av flamma, total höjd ca 85 cm
Senare montage, äldre och nyare delar, en arm med lagning
582339
2018-10-19