Pablo Picasso Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PABLO PICASSO, (1881-1973) "Picador", tallrik, Frankrike 1952, dekor av tjurfäktare på häst i svart, tillverkad i 500 exemplar, signerad EDITION PICASSO samt svagt stämplad MADOURA PLEIN FEU, diameter ca19,7 cm
LITTERATUR: Alain Ramié nr. 160
Glasyrmista, smärre skrapmärken runt mynningskant, krackelyr
582358
2018-10-28