Pablo Picasso Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

PABLO PICASSO, (1881-1973) "Picador", tallrik, Frankrike 1952, dekor av tjurfäktare på häst i svart, tillverkad i 500 exemplar, signerad EDITION PICASSO samt svagt stämplad MADOURA PLEIN FEU, diameter ca19,7 cm

LITTERATUR: Alain Ramié nr. 160

Glasyrmista, smärre skrapmärken runt mynningskant, krackelyr

582358

2018-10-28