Faskinkniv Rubinska samlingen
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 200 SEK
FASKINKNIV, fäste i svärtat trä, parerstång i mässing, eneggad klinga med flat rygg, märkt J. Wallén, Eskilstuna, balja i läder samt mässing, längd ca 58 cm
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage. Klinga med hack, skadad kniv utan parerstång och balja medföljer
582476
2018-11-05