Wrights Fåglar

Wrights Fåglar
Wrights Fåglar
Wrights Fåglar
Wrights Fåglar
Wrights Fåglar
Wrights Fåglar

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

WRIGHTS FÅGLAR (3). WRIGHT, MAGNUS, - WILHELM, - FERDINAND VON. Svenska fåglar. Efter naturen och på sten ritade af M., W. och F. von Wright. Text Einar Lönnberg. I-III. Andra upplagan. Stockholm, Förlaget Svenska Fåglar, 1927-29. Folio. 38,5 x 29,5 cm. Kolorerade litograferade planscher o. a. illustrationer. Bruna klotband. 3 vol. Skador: Något nötta band.

Numrerad upplaga, varav detta är 209. Upplaga till förmån för fonden till skydd för Sveriges djurvärld och med tack signerat av Verner von Heidenstam.

582553

2018-10-21