Arne Jacobsen
2018-10-20
582594
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ARNE JACOBSEN (1902-1971): Fönsterutsikt, Hamnmotiv, osignerad, akvarell, ca 33x26,5 cm
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim