Hjälm m/1879-1900-1928 Rubinska samlingen

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HJÄLM, m/1879-1900-1928, för manskap vid Livgardet till häst

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Bucklor, repor

582624

2018-11-05