Väst 1800-tal Rubinska samlingen
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄST, 1800-talets början, vitt kläde, bakstycke med snörband
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Senare knappar, tillhörande norra skånes regemente, hål efter skadedjurasangrepp, saknar en knapp
582731
2018-11-05