Väst 1800-tal Rubinska samlingen

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄST, 1800-talets början, vitt kläde, bakstycke med snörband

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Senare knappar, tillhörande norra skånes regemente, hål efter skadedjurasangrepp, saknar en knapp

582731

2018-11-05