Käppi m/1880 Rubinska samlingen
Klubbat för:
1 000 SEK
2 000 SEK
KÄPPI, svensk, m/1880, för manskap vid Gotlands artillerikår
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage
582775
2018-11-05