Hattaskar 6 st Rubinska samlingen
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HATTASKAR, 6 st, 1800- och 1900-talets början, för militära huvudbonader, höjd ca 18-42 cm
HISTORIK: En ask, för kask, har tillhört greven och militären Reinhold von Rosen (Reinhold Gustaf Edward Moore von Rosen),1865-1946
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage och skador
582791
2018-11-05