Wilhelm Kåge "Surrea" Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
34 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960),"Surrea", vas, Gustavsberg 1940-tal, stengods, vit glasyr med målad dekor i grönt och svart, stämpelmärkt KÅGE GUSTAVSBERG, höjd 23,5 cm
PROVENIENS: Karin Björquist
Bränningsspricka i botten, krakeleringar, delvis missfärgad
582810
2018-10-28