Stövlar kängor och benläder Rubinska samlingen

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RIDSTÖVLAR, 4 par, KÄNGOR, 3 par, LÅGSKOR, 1 par, BENLÄDER, 1 par, svenska, 18/1900-tal, svart och brunt skinn, devlis med sporrar, 1 par kängor med knäppning

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Sliatge och skador

582879

2018-11-05