Mössplåtar och lampetter Rubinska samlingen

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LAMPETTER, 1 par, i form av mössplåtar, MÖSSPLÅTAR, 9 st., bla Bohusläns regemente för tschakå, för kask m/1845 för manskap, för kask m/1887 för manskap, delvis förgyllda

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

582942

2018-11-05