Spegel 1700-tal sengustaviansk

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL, förgylld, 1700-talets slut, sengustaviansk, skuren dekor av pärlstav, bandfläta, äggstavsbård samt palmetter, krönet med medaljong flankerad av stiliserad växtornamentik mot vit fond, framtagen originalfärg, tvådelat kvicksilverfolierat glas, ca 143x61 cm

Krönets bandrosett saknas, slitage, retuscher samt smärre lagningar

583069

2018-10-24