Skulptur i alabaster
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR i alabaster föreställande pojkar som brottas, 1800/1900-tal, sannolikt Italien, höjd ca 44 samt längd 34 cm
PROVENIENS: Föremålet kommer ursprungligen från den Kennedyska villan i Göteborg som ägdes och beboddes av Caroline Kennedy (1855-1946)
Sockeln med flera lagningar, smärre slitage
583114
2018-10-24