Skulptur i alabaster

Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster
Skulptur i alabaster

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKULPTUR i alabaster föreställande pojkar som brottas, 1800/1900-tal, sannolikt Italien, höjd ca 44 samt längd 34 cm

PROVENIENS: Föremålet kommer ursprungligen från den Kennedyska villan i Göteborg som ägdes och beboddes av Caroline Kennedy (1855-1946)

Sockeln med flera lagningar, smärre slitage

583114

2018-10-24