Skål Kina Ming Swatow

Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow
Skål Kina Ming Swatow

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, keramik, Kina, Ming (1368-1644), Swatow, dekor av vattenlotus i underglasyrblått, diameter ca 15, höjd 7 cm

PROVENIENS: Daterade av Wayland Wieslander, etikettmärkta

Krackelering

583139

2018-10-25