Mässväst och bröstrevärer Rubinska samlingen

Klubbat för:

1 600 SEK

2 500 SEK

MÄSSVÄST, för officer vid Livregementets dragoner, BRÖSTREVÄRER, 2 st, ett för manskap vid Livregementets dragonkår samt ett m/1879

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Mässväst med hål och skador på foder

583299

2018-11-05